Punctul castigator al Monicai – ceva rar!

2786
Monica Niculescu.

Monica Niculescu s-a calificat in turul III al turneului de la Guangzhou (China), invingand-o lejer pe suedeza de 20 de ani, Rebecca Peterson, 6-3, 6-2! Cel mai disputat punct al meciului a fost chiar ultimul, pe serviciul suedezei, la scorul de 5-2. Dupa ce Monica a avut 40-30 si, implicit, minge de meci, a urmat o serie de puncte castigate alternativ, inregistrandu-se trei egalitati. A fost momentul in care romanca si-a procurat o noua minge de set. Punctul a curs echilibrat, pana cand Monica a ratat un slise de dreapta, forta loviturii facand-o sa-i sara racheta din mana. Aflata la fileu, suedeza a gresit incredibil, trimitand un rever simplu direct in fileu. Monica tocmai se pregatea sa continue partida de la o noua egalitate cand s-a trezit cu nesperatul cadou din partea adversarei, astfel ca a trecut instant de la starea de „necajire”la cea de exultare pentru victoria izbutita.
In sferturile de finala, Monica Niculescu o va infrunta pe belgianca Yanina Wickmayer (25 ani – 56 WTA), care a trecut de Monica Puig (Porto Rico).