Ce au făcut stranierii în weekend. Răzvan Marin, Alex Maxim și Sergiu Buș s-au remarcat

194

Weekendul care a trecut nu a fost unul foarte reușit pentru jucătorii români care evoluează în străinătate. Răzvan Marin, Alex Maxim și Sergiu Buș s-au remarcat.

Beveren – Standard Liege 3-1

Integralist, Răzvan Marin a deschis scorul pentru Standard în minutul 15 (VIDEO), cu un șut cu piciorul stâng, din interiorul careului. Standard a pierdut final, scor 1-3.

Leipzig – Mainz 2-2

Alex Maxim a pasat decisiv la golul egalizator al oaspeților, marcat de Berggreen, în minutul 87.
Rezervă, mijlocașul a intrat în minutul 79.

Slavia Sofia – Levski 1-1

Atacantul Sergiu Buș a marcat pentru Levski, în egalul din deplasarea cu Slavia, scor 1-1. Buș a înscris în minutul 17 și a rămas pe teren tot meciul.

Antwerp – Mouscron 2-2

Ladislau Boloni l-a învins pe Mircea Rednic în duelul direct din Belgia, scor 1-0. Antwerp e pe locul 5, cu 28 de puncte, în timp ce Mouscron traversează o perioadă slabă, locul 11, cu 20 de puncte.

Titular la oaspeți, Dorin Rotariu a fost înlocuit în minutul 80.

Nantes – Nice 1-2

Cu Tătărușanu titular, Nantes a pierdut pe teren propriu cu Nice, 1-2. Portarul naționalei României a încasat pe colțul scurt golul decisiv marcat de Balotelli (VIDEO)

Udinese – Benevento 2-0

George Pușcaș a fost integralist pentru Benevento în deplasarea cu Udinese, dar nu și-a putut ajuta echipa să obțină un rezultat pozitiv, scor 0-2.

Sassuolo – Crotone 2-1

Învins a fost și Adrian Stoian, în deplasarea de la Sassuolo. Crotone a cedat, scor 1-2, iar Stoian a evoluat până în minutul 56.

PAOK – Panathinaikos 4-0

Răzvan Lucescu a obținut o nouă victorie în Grecia, scor 4-0 cu Panathinaikos, iar echipa sa e pe locul 2, la doar un punct de liderul Olympiakos.

Kayserispor – Beșiktaș 1-1

Echipa lui Șumudică a obținut un nou rezultat bun, 1-1 cu Beșiktaș, și se menține sus în clasament. Gazdele au jucat în inferioritate din minutul 49, după eliminarea lui Tiago Lopes, fostul fundaș al celor de la CFR Cluj. Kayseri a condus din minutul 31, după golul lui Umit Bulut. Tosun a egalat în prelungirile primei reprize.

Săpunaru și Silviu Lung au fost integraliști la Kayseri.